07 Apr
DERE OLUP AKMAK

DERE OLUP AKMAK         

Merhaba sevgili okuyucu… Her sabah yatağınızdan ne kadar hafif ve istekle kalkıyorsunuz?... Eğer o yorganın altında sonsuza kadar kalmak istiyorsanız bir sorun var demektir… Hayat sizin yanınızdan akıp gidiyor ve siz de onunla birlikte akmıyor olabilir misiniz?...

         “Hayatınızda en doğru şeyler, çabasız, mücadelesiz, kolayca ve akışta gerçekleşir.” Aklımın bir köşesinde sürekli başköşede oturan bu cümle, yolumu her zaman aydınlatan bir fenere dönüşmüştür benim için. Ne zaman ikilemde kalsam, neyin sorunsuz aktığına bakarım hayatımda ve o yöne sapıveririm.

         Akış durağanlığı önler. Bulunduğu yeri temizler. Rutine dönüşen bir süreklilik değil, sürekli tazeleyen bir değişim yaratır. Gerekliliktir akışta olmak… Durduğunuz an, bir bakıma geriye gitmeye başladığınız andır. Yaşam coşkunuz ve enerjiniz, sevdiğiniz ve bir olduğunuz, beraber aktığınız şeyde saklıdır. Belki sevdiğinizle birlikte akarsınız zamanda. O kadar kendiliğinden, çabasız bir süreçtir ki beraberliğiniz, yıllar içinde yaşlandığınızı bile anlayamazsınız birlikte. Ya da işinizdir sizi siz yapan, çoğaltan, yenileyen, bir olduğunuz… O sizin için sadece hayatınızın idamesini sağlayan mesleğiniz değil, bir melodi haline gelen yaşamınızda, birlikte dans ettiğiniz kavalyenizdir artık. Zorunlu yapmadığınız her şey, kendinizi kattığınız, yarattığınız, hoşnutlukla aktığınız bir güzelliğe dönüşür.

         Nefes almak gibidir akmak. Çabasızdır. Her nefeste taze hava ile beslenen hücreleriniz gibi doyurur sizi; huzur verir ruhunuza. Akışta olmak dere yatağında akan suyun her an değişmesine benzer. Zihninizde, düşüncelerinizde tortulaşmayı önler, tazeler.

         Ancak akışta olan siz değil de gözyaşlarınız ise, acilen size engel olan ve yolunuzu tıkayan kayayı fark etmeniz gerekebilir. Bu evliliğiniz de olabilir, işiniz de, yaşam şekliniz de… Görmemezlikten geldiğiniz an, akamayan suların yükselip kontrolsüz bir şekilde taştığına tanıklık edebilirsiniz… Bu çağlayan sularda akıntıya ters çektiğiniz kürekler, ne yazık ki ileride oluşan şelalede tepetaklak yuvarlanmanıza engel olamayacaktır.

         Sorunsuz akmanızı sağlayan anahtar sevgidir… İçinde sevgi olmayan hiçbir şeyle birlikte akmanız mümkün değildir… Akabildiğiniz kadar ilerleyin. Aktığınız şeyle ‘bir’ olabilecek denli sevebildiğiniz kadar.

         Sevgiyle, hoşça kalın…

         

         İpek Çerçi Akar

Yorumlar
* Bu e-posta internet sitesinde yayınlanmayacaktır.